dvere klika

Kliky na interiérové dveře

Kliky na interiérové dveře

Kliky na interiérové dveře mají důležitou funkci a není radno podceňovat jejich výběr. Co by vás mělo o klikách zajímat? 

Na co koukat?

Je to především materiál, ze kterého se vyrábí, dále povrchová úprava, a nakonec kvalita a mechanika středových spojovacích částí. Nechcete přeci, aby Vám klika při otevírání dveří zůstávala v ruce nebo se po chvíli užívání ošoupala. 

Na kvalitě kliky pak záleží z velké míry spokojenost s celými dveřmi. Je to malá věc, ale její účel je významný, proto věnujte výběru klik dostatečnou pozornost. Kvalita, cena a užitek jsou rozdílné, a proto si utřídíme základní informace.

Pozor na zámky!

Ve dveřích je vložen od výrobce dveří zámek a ten může být „fabkový“ = na dodatečné vložení FAB vložky, abyste mohli dveře zamykat na dva západy. 

Dalším je tzv. WC zámek pro kování, kde je zevnitř knoflík na uzavření a zvenku je malá drážka pro případné otevření v nouzi. Používá se v koupelnách a na WC. 

Posledním zámkem, nejvíce používaným je zámek obyčejný, tzv. dozický. Ten se používá v domácnostech nejčastěji a je všude, kde nepotřebujete zamykat FAB vložkou. 

Typ zámků byste měli určit již při objednání dveří, protože se musejí shodovat s kováním, jinak nefungují a musíte je složitě měnit. 

Zde je také vhodné uvést, že můžete objednat i dveře se zámkem, ale bez spodního vrtání na klíč. Jde o velmi elegantní prvek, máte pouze horní rozetu s klikou, ale nemůžete dveře zamykat.

Materiály a mechanika

Kliky na dveře se vyrábí převážně z různých druhů kovů, jako je hliník, slitina hliníku a zinku, nerez, mosaz apod.  Na trhu se nabízí široká škála kování, převážně ze zahraničí, hlavně pak z orientu. 

Nejlevnější kliky, které se rychle ošoupou a brzo zlobí jsou s plastovými „vnitřnostmi“ a vyrobené z laciné slitiny, zvané Zamak. Ten na první pohled bohužel od kvalitní nerezi nerozeznáte, ale jeho životnost je výrazně nižší. Kvalitnější kliky jsou vyráběny z nerezi či mosazi. Mosaz snadno poznáte podle velké hmotnosti. U kvalitnějších klik jsou také “vnitřnosti” kovové a rozety se vrtají naskrz jedna do druhé, ne pouze na povrch, takže lépe drží. 

kliky na interiérové dveře
klika na interiérové dveře mechanika

Barva a tvar

Na kliky a kování je dobré myslet již při výběru dveří, abyste jejich tvar a barvu interiérovým dveřím přizpůsobili. Barvy jsou dány technologií povrchové úpravy kovů a patří mezi ně lesklý nebo matný nerez, bronz, mosaz, titan v různých odstínech. 

Tvar kliky plní funkci dekorativní, ale zároveň musí být její tvar příjemný na držení v ruce. Více než u jiných komponent u klik doporučujeme návštěvu vzorkovny, kde si kliku vyzkoušíte, jak padne do ruky. Z katalogu to nejde. Tvar a barva kování se většinou ladí k vypínačům světel (jsou blízko u sebe a jsou výrazné) a celkově k pojetí interiéru.

Například:

• Štítové bronzové zdobné kování se hodí do tradičních interiérů. 

• Minimalistické kliky na rozetách bez spodních vývrtů do velmi moderních interiérů.

Připomenutí si zde zaslouží též bezpečnost, aby se o kliku nikdo nezranil, zejména tam kde jsou děti. Klika by pak měla mít spíše oblý tvar. Pro tento účel je vhodná například klika Meclise nebo Jameson.

Cena klik na interiérové dveře začíná u ceny oběda, ale dají se koupit i designové kousky v hodnotě několika tisíc. Pokud plánujete kliku využívat několikrát za den, určitě se vyhněte nákupu té nejlevnější, brzy nejspíš začne špatně vypadat a co je horší, zlobit, vypadávat a tím kazit váš každodenní život.  

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Prosklene interierove dvere Sapeli note dyha tresen americka otocne.jpg

Prosklené interiérové dveře

Váháte mezi zvolením plných interiérových dveří a dveří se skleněnou výplní? Výhody prosklených interiérových dveří • více světla v interiéru • velké množství variant prosklených …

Číst dále →
dýhované dveře a obložkové zárubně sapeli reference

Dýhované dveře

Dýhované interiérové dveře se vrací? Kdepak, dýhované dveře jsou s námi stále, jen se mění jejich podoba. První zmínky o výrobě dýh pocházejí z Tibetu, Egypta, ale …

Číst dále →
dýha dub trámový dveře Sapeli

Novinky Sapeli 2020

Jaké novinky přináší pro letošek na trh český lídr v oblasti dveří a zárubní? Čekají nás výrazné změny nebo jen drobnější ladění zavedeného sortimentu? Letos se …

Číst dále →
Bílé interiérové dveře Sapeli

Bílé interiérové dveře

Bílé interiérové dveře a obložkové zárubně jsou v současnosti nejvíce poptávaným zbožím. Není náhoda, že si své prvenství vybojovaly i v době, kdy máme na trhu …

Číst dále →
reverzní dveře sapeli

Reverzní interiérové dveře a zárubně

Reverzní interiérové dveře a zárubně se těší čím dál větší oblibě. Vypadají moderně a jsou praktické. Stejně tak, jako bezfalcové dveře při zavření tvoří se …

Číst dále →
posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu (zeď) neboli posuvné dveře po garnýži volíme především v málo prostorném bytě nebo pak v interiéru, kde se chcete pochlubit elegantnějším mechanismem otevírání, než …

Číst dále →