dvere klika

Kliky na interiérové dveře

Kliky na interiérové dveře mají důležitou funkci a není radno podceňovat jejich výběr. Co by vás mělo o klikách zajímat? 

Na co koukat?

Je to především materiál, ze kterého se vyrábí, dále povrchová úprava, a nakonec kvalita a mechanika středových spojovacích částí. Nechcete přeci, aby Vám klika při otevírání dveří zůstávala v ruce nebo se po chvíli užívání ošoupala. 

Na kvalitě kliky pak záleží z velké míry spokojenost s celými dveřmi. Je to malá věc, ale její účel je významný, proto věnujte výběru klik dostatečnou pozornost. Kvalita, cena a užitek jsou rozdílné, a proto si utřídíme základní informace.

Pozor na zámky!

Ve dveřích je vložen od výrobce dveří zámek a ten může být „fabkový“ = na dodatečné vložení FAB vložky, abyste mohli dveře zamykat na dva západy. 

Dalším je tzv. WC zámek pro kování, kde je zevnitř knoflík na uzavření a zvenku je malá drážka pro případné otevření v nouzi. Používá se v koupelnách a na WC. 

Posledním zámkem, nejvíce používaným je zámek obyčejný, tzv. dozický. Ten se používá v domácnostech nejčastěji a je všude, kde nepotřebujete zamykat FAB vložkou. 

Typ zámků byste měli určit již při objednání dveří, protože se musejí shodovat s kováním, jinak nefungují a musíte je složitě měnit. 

Zde je také vhodné uvést, že můžete objednat i dveře se zámkem, ale bez spodního vrtání na klíč. Jde o velmi elegantní prvek, máte pouze horní rozetu s klikou, ale nemůžete dveře zamykat.

Materiály a mechanika

Kliky na dveře se vyrábí převážně z různých druhů kovů, jako je hliník, slitina hliníku a zinku, nerez, mosaz apod.  Na trhu se nabízí široká škála kování, převážně ze zahraničí, hlavně pak z orientu. 

Nejlevnější kliky, které se rychle ošoupou a brzo zlobí jsou s plastovými „vnitřnostmi“ a vyrobené z laciné slitiny, zvané Zamak. Ten na první pohled bohužel od kvalitní nerezi nerozeznáte, ale jeho životnost je výrazně nižší. Kvalitnější kliky jsou vyráběny z nerezi či mosazi. Mosaz snadno poznáte podle velké hmotnosti. U kvalitnějších klik jsou také „vnitřnosti“ kovové a rozety se vrtají naskrz jedna do druhé, ne pouze na povrch, takže lépe drží. 

kliky na interiérové dveře
klika na interiérové dveře mechanika

Barva a tvar

Na kliky a kování je dobré myslet již při výběru dveří, abyste jejich tvar a barvu interiérovým dveřím přizpůsobili. Barvy jsou dány technologií povrchové úpravy kovů a patří mezi ně lesklý nebo matný nerez, bronz, mosaz, titan v různých odstínech. 

Tvar kliky plní funkci dekorativní, ale zároveň musí být její tvar příjemný na držení v ruce. Více než u jiných komponent u klik doporučujeme návštěvu vzorkovny, kde si kliku vyzkoušíte, jak padne do ruky. Z katalogu to nejde. Tvar a barva kování se většinou ladí k vypínačům světel (jsou blízko u sebe a jsou výrazné) a celkově k pojetí interiéru.

Například:

• Štítové bronzové zdobné kování se hodí do tradičních interiérů. 

• Minimalistické kliky na rozetách bez spodních vývrtů do velmi moderních interiérů.

Připomenutí si zde zaslouží též bezpečnost, aby se o kliku nikdo nezranil, zejména tam kde jsou děti. Klika by pak měla mít spíše oblý tvar. Pro tento účel je vhodná například klika Meclise nebo Jameson.

Cena klik na interiérové dveře začíná u ceny oběda, ale dají se koupit i designové kousky v hodnotě několika tisíc. Pokud plánujete kliku využívat několikrát za den, určitě se vyhněte nákupu té nejlevnější, brzy nejspíš začne špatně vypadat a co je horší, zlobit, vypadávat a tím kazit váš každodenní život.  

Sdílet tento článek

skleněné dveře pampeliška

Skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru

Jednoduché a elegantní řešení pro oddělení prostor s maximální zachovanou propustností světla. To jsou skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru. Skleněné dveře jsou vždy vyrobeny z ...
Číst dále →
Kubika Olej Dark Oak ()

Novinky Sapeli 2023

Stejně jako každým rokem proběhla i letos na konci jara výstava Expo v sídle firmy Sapeli v Jihlavě. Na uzavřené výstavě jsou vždy k vidění a k prezentaci novinky ...
Číst dále →
CPL Dub skandinavsky

Novinky Sapeli 2022

Letošní Sapeli Expo 2022 přineslo opět několik zajímavých novinek. Mezi ně patří nové povrchy v kategorii CPL a HPL, černé industriální příčky, nová černá kování k celoskleněným ...
Číst dále →
Retro interierove dvere

Retro interiérové dveře

Pokud nejste fanouškem posledních trendů a moderny, rádi se při výběru vybavení bytu či domu vracíte spíše k historii, pak v současném slangu patříte jednoznačně mezi milovníky ...
Číst dále →
Interierove dvere Otvice

Interiérové dveře Otvice 2022 – ukázky vzorků

Přinášíme fotografie aktuálně vystavených vzorků dveří na naší prodejně Otvice u Chomutova. Všechny vystavené interiérové dveře jsou vyráběny na zakázku, a proto u nich lze téměř ...
Číst dále →
Lakovane interierove dvere Sapeli modre

Lakované interiérové dveře

Lakované interiérové dveře jsou u nás dlouhodobě velmi žádaným výrobkem.  Zaujmou Vás svým hladkým povrchem a svým sjednoceným matným tónem upoutají pozornost.   Uplatní se ...
Číst dále →

Masarykova tř. 1226/86, 415 01

Ing. Barbora Stanislavová

barca

teplice@prodoor.eu

PO + ST: 9-17
PÁ: 9-15

ÚT + ČT: zavřeno

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Jaroslava Průchy 1915/24

Linda Ralbovská 

cdb ad c bbae

most@prodoor.eu

PO + ST: 10-18

ÚT + ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Otvice 73, 431 11

Bc. Anna Krejčí 

Anicka

recepce@prodoor.eu

PO + ČT: 8-17
ÚT + ST: 8-16
PÁ: 8-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Želetická 1929/13, 412 01

Petra Korbová

petra

litomerice@prodoor.eu

PO – ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Zanechte nám vzkaz a my se Vám ozveme.