dvere klika

Kliky na interiérové dveře

Kliky na interiérové dveře mají důležitou funkci a není radno podceňovat jejich výběr. Co by vás mělo o klikách zajímat? 

Na co koukat?

Je to především materiál, ze kterého se vyrábí, dále povrchová úprava, a nakonec kvalita a mechanika středových spojovacích částí. Nechcete přeci, aby Vám klika při otevírání dveří zůstávala v ruce nebo se po chvíli užívání ošoupala. 

Na kvalitě kliky pak záleží z velké míry spokojenost s celými dveřmi. Je to malá věc, ale její účel je významný, proto věnujte výběru klik dostatečnou pozornost. Kvalita, cena a užitek jsou rozdílné, a proto si utřídíme základní informace.

Pozor na zámky!

Ve dveřích je vložen od výrobce dveří zámek a ten může být „fabkový“ = na dodatečné vložení FAB vložky, abyste mohli dveře zamykat na dva západy. 

Dalším je tzv. WC zámek pro kování, kde je zevnitř knoflík na uzavření a zvenku je malá drážka pro případné otevření v nouzi. Používá se v koupelnách a na WC. 

Posledním zámkem, nejvíce používaným je zámek obyčejný, tzv. dozický. Ten se používá v domácnostech nejčastěji a je všude, kde nepotřebujete zamykat FAB vložkou. 

Typ zámků byste měli určit již při objednání dveří, protože se musejí shodovat s kováním, jinak nefungují a musíte je složitě měnit. 

Zde je také vhodné uvést, že můžete objednat i dveře se zámkem, ale bez spodního vrtání na klíč. Jde o velmi elegantní prvek, máte pouze horní rozetu s klikou, ale nemůžete dveře zamykat.

Materiály a mechanika

Kliky na dveře se vyrábí převážně z různých druhů kovů, jako je hliník, slitina hliníku a zinku, nerez, mosaz apod.  Na trhu se nabízí široká škála kování, převážně ze zahraničí, hlavně pak z orientu. 

Nejlevnější kliky, které se rychle ošoupou a brzo zlobí jsou s plastovými „vnitřnostmi“ a vyrobené z laciné slitiny, zvané Zamak. Ten na první pohled bohužel od kvalitní nerezi nerozeznáte, ale jeho životnost je výrazně nižší. Kvalitnější kliky jsou vyráběny z nerezi či mosazi. Mosaz snadno poznáte podle velké hmotnosti. U kvalitnějších klik jsou také “vnitřnosti” kovové a rozety se vrtají naskrz jedna do druhé, ne pouze na povrch, takže lépe drží. 

kliky na interiérové dveře
klika na interiérové dveře mechanika

Barva a tvar

Na kliky a kování je dobré myslet již při výběru dveří, abyste jejich tvar a barvu interiérovým dveřím přizpůsobili. Barvy jsou dány technologií povrchové úpravy kovů a patří mezi ně lesklý nebo matný nerez, bronz, mosaz, titan v různých odstínech. 

Tvar kliky plní funkci dekorativní, ale zároveň musí být její tvar příjemný na držení v ruce. Více než u jiných komponent u klik doporučujeme návštěvu vzorkovny, kde si kliku vyzkoušíte, jak padne do ruky. Z katalogu to nejde. Tvar a barva kování se většinou ladí k vypínačům světel (jsou blízko u sebe a jsou výrazné) a celkově k pojetí interiéru.

Například:

• Štítové bronzové zdobné kování se hodí do tradičních interiérů. 

• Minimalistické kliky na rozetách bez spodních vývrtů do velmi moderních interiérů.

Připomenutí si zde zaslouží též bezpečnost, aby se o kliku nikdo nezranil, zejména tam kde jsou děti. Klika by pak měla mít spíše oblý tvar. Pro tento účel je vhodná například klika Meclise nebo Jameson.

Cena klik na interiérové dveře začíná u ceny oběda, ale dají se koupit i designové kousky v hodnotě několika tisíc. Pokud plánujete kliku využívat několikrát za den, určitě se vyhněte nákupu té nejlevnější, brzy nejspíš začne špatně vypadat a co je horší, zlobit, vypadávat a tím kazit váš každodenní život.  

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu (zeď) neboli posuvné dveře po garnýži volíme především v málo prostorném bytě nebo pak v interiéru, kde se chcete pochlubit elegantnějším mechanismem otevírání, než …

Číst dále →
pouzdro eclisse skryté

Bezobložkové stavební pouzdro

Bezobložkové stavební pouzdro lze zabudovat do zdiva nebo sádrokartonu. Pouzdro je v jedné rovině s příčkou a tím pádem odpadá výběr obložkové zárubně a soustředíme se pouze …

Číst dále →
dveře

Porovnání a recenze dveří

Sháníte interiérové dveře a zárubně? Je tolik nabídek všude kolem! Kam napsat? Kam zavolat? Koho se zeptat? Chci pěkné, pevné, levné, zajímavé dveře a zárubně…. …

Číst dále →
interierove dvere sapeli dyha ampreto tenga posuvne dvoukridle

Posuvné dveře

Posuvné dveře se čím dál více stávají populárními. Ať už na garnýži nebo do pouzdra. Jejich kouzlo je nejen v úspoře místa (dveře nezasahují do prostoru …

Číst dále →
bytový design dveře interiery školení

Bytový design a interiéry – školení Vitae desing

Interiérové dveře, posuvné dveře, skleněné dveře, ale i zárubně a kliky jsou součástí širšího celku. Jsou součástí našich domovů, interiérů a měly by určitým způsobem …

Číst dále →
celosklenene dvere sapeli sapglass 2 1

Skleněné dveře

Skleněné dveře bych jednoznačně doporučila do novostaveb nebo rekonstruovaných bytů, které chcete prosvětlit, opticky zvětšit nebo kde se rádi pochlubíte moderním doplňkem. Skleněné dveře můžete …

Číst dále →