Retro interierove dvere

Retro interiérové dveře

Pokud nejste fanouškem posledních trendů a moderny, rádi se při výběru vybavení bytu či domu vracíte spíše k historii, pak v současném slangu patříte jednoznačně mezi milovníky retro stylu.

A je to v pořádku.  

Retro interiérové dveře jsou spíše souhrnným označením nežli samotným stylem. Kdo k nám na prodejnu přijde a řekne nám, že chce retro interiérové dveře, tak tím spíše jen chce jednoduše specifikovat, že nechce žádnou modernu, nechce experimentovat a chce prostě „klasiku“. Pak už je výběr užší a tím i příjemnější. Zbývá jen rozklíčovat, které retro má klient na mysli.  

BILE RETRO INTERIEROVE DVERE

Jaké jsou výhody retro dveří v dnešní době?

Zásadní výhodou retro interiérových dveří je to, že jsou jejich kvality prověřeny časem. Víte, do čeho jdete, už jste to měli možnost vidět mnohokrát a po hodně dlouhou dobu. Víte, že se to neokouká. Dnešní doba má velikou výhodu. Ať už jste příznivci černých doplňků, staromosazi či jiných materiálů, nemusíte mít obavy – vše máme běžně k dostání a nabídka je opravdu široká. 

Kde retro dveře pořídit?

Retro interiérové dveře jsou určitě nejlepší jako originál. Málokdo má ale to štěstí, že má dochované originální dveře dané doby a pokud ano, tak ještě záleží, v jakém jsou stavu. Renovace takových dveří (obzvláště těch lakovaných) je často velice složitá, nákladná, mnohdy skoro nemožná.

Snadnější variantou je sáhnout po nových interiérových dveřích, které budou dlouho a dobře fungovat, navíc mají retro vzhled hned od začátku. Na výběr je dnes z mnoha modelů dveří. Například dveře Bergamo od Sapeli. Má 22 různých variant. Různé barvy, hrany, velikosti obložek, typy skel. Je tolik variant retro, kolik si jen dokážete vymyslet. Navíc ale můžete přidat třeba kalené bezpečnostní sklo nebo skrytou prahovou lištu, která pomáhá prostory odhlučnit.

retro dvere bergamo

Na co si dát největší pozor?

Rada číslo jedna je rozmyslet si hned na začátku, kterou cestou chci jít. Zdali chci hezkou funkční věc bez práce, která mi zapadá do kontextu interiéru – varianta 1. Nebo Vám jde o věc obliby a pak je to se spoustou práce – varianta 2. Pokud jde o variantu 1, pak doporučujeme nové dveře. Především z časových důvodů je to pro Vás asi lepší volba. U varianty 2 sice ke dveřím získáte vztah, protože budete shánět na bazarech staré dveře, a pak je dlouze renovovat. Celé je to časově velmi náročné. Zase na druhou stranu budou dveře opravdu „váš“ kus práce. 

Při výběru retro dveří je také důležité vyvarovat se kýče. Pokud máte retro interiér tvořený spíše v jemnějším duchu, vyvarujte se rustikálních povrchů dveří, masivních zdobných lišt nebo přehnaně zdobeného skla. Síla bývá často v detailu. K dispozici je široká škála stálých dřevěných dýh bez suků, bez výrazné struktury. Lišty na dveřích mohou být jen decentní, a přesto vyniknou a sklo lze ozvláštnit i jemným pískováním či gravírem.

retrodvere sklenene

Kam se retro dveře hodí?

Retro styl se může snadno mísit s dalšími styly. Krásným příkladem je provence styl. Tomuto stylu odpovídají zejména naše interiérové dveře Venecia a to konkrétně lakovaná verze. Můžete zvolit čistě bílé dveře nebo vybrat jinou, např. jemně krémovou nebo jinou barvu ze vzorníku RAL. U těchto dveří stojí pak za zvážení například zdobnější lišta nebo trochu širší límce obložek pro podtržení tradičního stylu.

Stejný princip platí pro naše dveře Bergamo. Tyto dveře lze jako retro prvek využít do mnoha stylů jako je třeba glamour styl, kde budeme vybírat nejvíce zdobné lišty, nejširší límce zárubní, a sáhneme například i po zdobné liště nad obložku, tzv. Supraportě. Podle volby povrchu kování dalších zařizovacích předmětů v glamour stylu budeme volit spíše štítové nežli modernější rozetové kování a s největší pravděpodobností sáhneme k leštěné nebo broušené mosazi „do zlata“ nebo lesklému chromu, který se také v Glamour často stylu využívá. Dveře Bergamo pak dobře zapadnou i do tzv. klasického stylu nebo francouzského stylu s tlumenějšími prvky zdobení dveří a zárubní.

Retro interierove dvere Bergamo

Oboje dveře, Venecia i Bergamo, lze požít také pro venkovský nebo rustikální styl. Nejčastěji sáhneme po přírodní dýze, kdy platí že čím sukatější a nepravidelnější kresba dřeva, tím lépe. Nejvíce tomuto požadavku u nás odpovídá dýha Dub Trámový nebo dýha Smrk trámový. Obojí v drásané hrubé variantě povrchu a dále v olejované konečné úpravě místo standardního bezbarvého laku, který vytváří lesklejší hladší povrch, což v tomto případě není naším cílem. Dýhu lze také nahradit laminátovým povrchem, který rustikální dřevo imituje. Může to být třeba CPL Dub Sherwood nebo CPL Dub Halifax.

Dalším případem, který se již za retro také považuje, jsou dveře a zárubně v dýze z výrazných tropických dřevin jako je zebrano nebo dříve velmi oblíbený mahagon. To je styl 90. let s apelem na to, aby byly dveře dominantou interiéru.

Retro interierove dvere Mahagon

Jako retro styl standardně také dodáváme dveře v dýze buk, která je velmi uniformní, bez výrazné kresby či barvy a nejlépe se osazuje s ornamentálním sklem jako je např. kůra nebo činčila. To jsou také 90. léta, ale spíše pro běžné interiéry a běžné užívání.

Dalším možným retro stylem jsou u nás dveře Mera, které můžou imitovat 80. léta nebo dveře Swing v laku či s vhodnou kombinací s dřevěnou dýhou. Ty můžeme využít při záměru interiér ladit do prvorepublikového či secesního stylu

Sdílet tento článek

skleněné dveře pampeliška

Skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru

Jednoduché a elegantní řešení pro oddělení prostor s maximální zachovanou propustností světla. To jsou skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru. Skleněné dveře jsou vždy vyrobeny z ...
Číst dále →
Kubika Olej Dark Oak ()

Novinky Sapeli 2023

Stejně jako každým rokem proběhla i letos na konci jara výstava Expo v sídle firmy Sapeli v Jihlavě. Na uzavřené výstavě jsou vždy k vidění a k prezentaci novinky ...
Číst dále →
CPL Dub skandinavsky

Novinky Sapeli 2022

Letošní Sapeli Expo 2022 přineslo opět několik zajímavých novinek. Mezi ně patří nové povrchy v kategorii CPL a HPL, černé industriální příčky, nová černá kování k celoskleněným ...
Číst dále →
Retro interierove dvere

Retro interiérové dveře

Pokud nejste fanouškem posledních trendů a moderny, rádi se při výběru vybavení bytu či domu vracíte spíše k historii, pak v současném slangu patříte jednoznačně mezi milovníky ...
Číst dále →
Interierove dvere Otvice

Interiérové dveře Otvice 2022 – ukázky vzorků

Přinášíme fotografie aktuálně vystavených vzorků dveří na naší prodejně Otvice u Chomutova. Všechny vystavené interiérové dveře jsou vyráběny na zakázku, a proto u nich lze téměř ...
Číst dále →
Lakovane interierove dvere Sapeli modre

Lakované interiérové dveře

Lakované interiérové dveře jsou u nás dlouhodobě velmi žádaným výrobkem.  Zaujmou Vás svým hladkým povrchem a svým sjednoceným matným tónem upoutají pozornost.   Uplatní se ...
Číst dále →

Masarykova tř. 1226/86, 415 01

Ing. Barbora Stanislavová

barca

teplice@prodoor.eu

PO + ST: 9-17
PÁ: 9-15

ÚT + ČT: zavřeno

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Jaroslava Průchy 1915/24

Linda Ralbovská 

cdb ad c bbae

most@prodoor.eu

PO + ST: 10-18

ÚT + ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Otvice 73, 431 11

Vladimíra Hauerová 

vladkka

hauerova@prodoor.eu

PO + ČT: 8-17
ÚT + ST: 8-16
PÁ: 8-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Želetická 1929/13, 412 01

Petra Korbová

petra

litomerice@prodoor.eu

PO – ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Zanechte nám vzkaz a my se Vám ozveme.