obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi. Největší výhoda dřevěného obložení staré kovové zárubně je zřejmá – interiér je mnohem hezčí a útulnější. Další méně známou výhodou je lepší schopnost dřeva izolovat zvuk, což jistě v konečném důsledku oceníte, i když to nebyl váš hlavní záměr. Obklady kovové zárubně lze dodat v jakémkoliv povrchu, který nabízíme u normálních zárubní. To samé platí pro dveře. 

 Jsou tu však i jistá omezení a nevýhody spíše technického rázu, na které byste si měli při plánování dát pozor. Pokud provádíte rekonstrukci bytu v paneláku nebo jinde, je dobré si vše promyslet a prověřit dopředu. Pokud je to jen trochu možné, vždy doporučuji staré ocelové zárubně vybourat. Jedná se především o kompletní rekonstrukce. Tam, kde už jste se ale rozhodli „futra“ z jakéhokoliv důvodu nevybourat, připravte se na následující skutečnosti.

Mnohá „futra“, nebo lépe řečeno kovové zárubně, byla zazdívána často v rychlosti a velmi neprofesionálně. Proto jsou různě zkroucená, stažená nebo až překvapivě ignorují svislé či vodorovné roviny. To má někdy za následek úplnou neproveditelnost montáže. Dalším častým jevem jsou takzvané niky nebo ocelové zárubně, které vyčnívají ze zdi. Pokud zárubeň vyčnívá více než 3 mm nad rovinu zdi, je nutné počítat s tím, že mezi zárubní a zdí bude mezera, která se zanechá přiznaná nebo se vyplní akrylem. Pokud je zárubeň v nice, takzvaně utopená, je třeba se dívat na vnější rozměry zárubně. Obklad kovové zárubně musí zdi po okrajích překrýt, ale zároveň se do utopení sám vejít. Na výběr je z několika možností rozměrů límců obložky a často se nám stává, že je potřeba jejich rozměry různě kombinovat, tak aby byl výsledek 100%.

Pozor, cena obkladu kovové zárubně je vyšší než u normálních obložkových zárubní pro standardní stavební otvory, protože je náročnější na materiály, výrobu a montáž je složitější. Právě z tohoto důvodu při kompletní rekonstrukci doporučuji „futra“ vybourat. Bolí to, ale nakonec máte daleko hezčí výsledek a cena se v součtu vašich nákladů téměř nezmění. Další drobnou nevýhodou je zúžení průchozího otvoru, které činí cca 3,5 cm. To může být velmi nepříjemné při stěhování. Dále je strana zárubně masivnější než strana, kde se montuje záklopová část zárubně. Může to působit nevzhledně, pokud jsou dvě zárubně s opačně otáčejícími se dveřmi vedle sebe, nebo tam, kde kombinujete běžné zárubně a OKZ. Další nevýhodou je změna umístění přechodu podlahy. Tím, že na zárubni přibude obložení, se dveře posouvají více do místnosti, kam se otevírají. To samozřejmě není váš problém, pokud je součástí rekonstrukce i změna podlahové krytiny. Tady mám ale dotaz. Když se dělá i podlaha, proč nevybourat stará futra?  

Pokud vyznívá tento článek v neprospěch obkladu kovové zárubně, je to pouze zkušenost. Samozřejmě, že za sebou máme mnoho úspěšných realizací, spokojených zákazníků, kde byt vypadá k nepoznání a úžasně. S naším výrobcem Sapeli dokážeme vyrobit atypické rozměry a při zaměření leccos vymyslet. 

Proto nezbývá než doporučit včasnou konzultaci, zaměření odbornou firmou, která bude zárubně montovat a zajistí, že se neobjednají obložky, které budou na vyhození a vy se nebudete trápit. Tak hodně štěstí při rozmýšlení, zda obložit či vybourat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Dveře fantazie

Interierové dveře do vlhkého prostředí

Interierové dveře do vlhkého prostředí je vhodné téma pro všechny, kdo shání informace pro výběr dveří do bytu nebo rodinného domu. V každém bytě nebo domě …

Číst dále →
dvere klika

Kliky na dveře

Kliky na dveře mají důležitou funkci a není správné podceňovat tuto součást interiérových i exteriérových dveří. Co by Vás mělo o klikách zajímat? Je to …

Číst dále →
rychlost

Termín výroby a dodání dveří

Termín výroby a dodání dveří je vždy různý. Když stavíme dům nebo provádíme rekonstrukci či opravu bydlení, je pro nás důležitý čas. Většinou máme stanovený, …

Číst dále →