obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi

Výhody OKZ

Největší výhoda dřevěného obložení staré kovové zárubně je zřejmá – interiér je mnohem hezčí a útulnější, aniž byste museli stará futra bourat.

Další méně známou výhodou je lepší schopnost dřeva izolovat zvuk, což jistě v konečném důsledku oceníte, i když to nebyl váš hlavní záměr.

Obklady kovové zárubně lze dodat v jakémkoliv povrchu, který nabízíme u normálních obložkových zárubní. To samé platí pro dveře.

Pokud se podaří zůstat u typizovaného rozměru, lze použít staré dveře, které již máte.

Je možnost stará "futra" vybourat? Udělejte to.

Jsou tu však i jistá omezení a nevýhody spíše technického rázu, na které byste si měli při plánování dát pozor. Pokud provádíte celkovou rekonstrukci bytu v paneláku nebo jinde, je dobré si vše promyslet a prověřit dopředu, abyste později nebyli překvapeni. Ne vždy lze totiž OKZ použít. Pokud je to jen trochu možné, vždy doporučuji staré ocelové zárubně vybourat. Jedná se především o kompletní rekonstrukce. 

Znečistí se byt či dům při instalaci OKZ?

Často se setkáváme s případy, kdy má zákazník po rekonstrukci, byt či dům je již kompletně vybaven a zabydlen. Logicky pak často zaznívá otázka, jak moc se dům či byt při montáži OKZ znečistí. Pokud se do montáže pustíte sami, záleží na vaší zručnosti. Součástí montáže je lámání původních pantů, následované pěněním zárubní OKZ a osazením dveří. V případě specializované firmy jde o činnosti, které byt nijak neznečistí. Jediné, co může byt drobně znečistit jsou menší truhlářské úpravy dveří a zárubní. Jen pokud jsou však potřeba. 

Na co si dát u OKZ pozor?

Mnohá „futra“, nebo lépe řečeno kovové zárubně, byla zazdívána často v rychlosti a velmi neprofesionálně. Proto jsou různě zkroucená, stažená nebo až překvapivě ignorují svislé či vodorovné roviny. To má v extrémních případech za následek až úplnou neproveditelnost montáže OKZ. 

Dalším častým jevem jsou takzvané niky nebo ocelové zárubně, které vyčnívají ze zdi. Pokud zárubeň vyčnívá více než 5 mm nad rovinu zdi, je nutné počítat s tím, že mezi zárubní a zdí bude mezera, která se zanechá přiznaná nebo se vyplní akrylátem. 

Šíře stěny, kterou dokážeme obložit začíná na 6 cm u všech povrchů, kromě CPL laminátu, kde je minimální rozměr 8 cm. Nově již lze vyrobit 6cm i u povrchu CPL, což je nejoblíbenější a nejprodávanější povrch z naší nabídky. Například umakartová jádra jsou proto často ze hry. 

Pokud je zárubeň v nice, takzvaně utopená, je třeba se dívat na vnější rozměry zárubně. Obklad kovové zárubně musí zdi po okrajích překrýt, ale zároveň se do utopení sám vejít. Na výběr je ze 2 možností rozměrů límců obložky a často se nám stává, že je potřeba jejich rozměry různě kombinovat, tak aby byl výsledek 100%. 

• b1 = průchozí šířka zárubně

• ss = síla stěny

• šo = šířka obložení 75/95 mm

Obklad kovove zarubne rez profilem
Obklad kovove zarubne rez profilem

Pozor, cena obkladu kovové zárubně je vyšší než u normálních obložkových zárubní pro standardní stavební otvory, protože je náročnější na materiály, výrobu a montáž je složitější. Další drobnou nevýhodou je zúžení průchozího otvoru, které činí na šířku cca 3,5 cm. Např. váš původní průchod 80/197 cm se tak změní na 76,5/195,2 cm. To může být velmi nepříjemné při stěhování. 

Dále je hlavní strana zárubně masivnější než strana, kde se montuje tzv. záklopová část. Může to působit nevzhledně, především tam, kde jsou dvě zárubně s opačně otáčejícími se dveřmi vedle sebe. Nebo také tam, kde kombinujete běžné zárubně a OKZ. Další nevýhodou je změna umístění přechodu podlahy. Tím, že na zárubni přibude obložení, se dveře posouvají více do místnosti, kam se otevírají.   

Závěrem

Pokud technický stav objektu montáž OKZ umožní, interiér vypadá k nepoznání. Úžasně. Navíc s naším výrobcem Sapeli dokážeme vyrobit atypické rozměry a při zaměření leccos vymyslet a ohlídat. Jen je potřeba si včas prověřit uvedená omezení. Do obkladu kovových zárubní pak lze uvažovat jakékoliv z našich modelů interiérových dveří

Nezbývá než doporučit včasnou konzultaci, zaměření odbornou firmou, která bude zárubně montovat a zajistí, že vše dopadne k vaší spokojenosti. 

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Dvere Sapeli Talia sede sklo

Novinky Sapeli 2021

Co přináší největší výrobce interiérových dveří a zárubní Sapeli do roku 2021? Spoustu novinek, vylepšení, a především drží krok s dobou a odpovídá na poslední trendy …

Číst dále →
kliky ktere hubi viry mosaz mt

Kliky, které hubí viry a bakterie

Kolikrát u Vás za celý den projde někdo dveřmi a chytí za kliku? A kolikrát tu kliku za den ošetřujete dezinfekcí? Určitě víte, že na …

Číst dále →
Sportcenter Most

Podpora sportoviště badmintonu Sportcenter Most

Vedle našich obchodních aktivit se snažíme o to, abychom byli také společensky odpovědní, a proto podporujeme projekty např. z oblasti sportu, vzdělávání, kultury či obnovy …

Číst dále →
Prosklene interierove dvere Sapeli note dyha tresen americka otocne.jpg

Prosklené interiérové dveře

Váháte mezi zvolením plných interiérových dveří a dveří se skleněnou výplní? Výhody prosklených interiérových dveří • více světla v interiéru • velké množství variant prosklených …

Číst dále →
dýhované dveře a obložkové zárubně sapeli reference

Dýhované dveře

Dýhované interiérové dveře se vrací? Kdepak, dýhované dveře jsou s námi stále, jen se mění jejich podoba. První zmínky o výrobě dýh pocházejí z Tibetu, Egypta, ale …

Číst dále →
dýha dub trámový dveře Sapeli

Novinky Sapeli 2020

Novinky 2021 Jaké novinky přináší pro letošek na trh český lídr v oblasti interiérových dveří a zárubní? Čekají nás výrazné změny nebo jen drobnější ladění …

Číst dále →