obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi. 

Výhody OKZ

Největší výhoda dřevěného obložení staré kovové zárubně je zřejmá – interiér je mnohem hezčí a útulnější, aniž byste museli stará futra bourat.

Další méně známou výhodou je lepší schopnost dřeva izolovat zvuk, což jistě v konečném důsledku oceníte, i když to nebyl váš hlavní záměr.

Obklady kovové zárubně lze dodat v jakémkoliv povrchu, který nabízíme u normálních obložkových zárubní. To samé platí pro dveře.

Pokud se podaří zůstat u typizovaného rozměru, lze použít staré dveře, které již máte.

Je možnost stará "futra" vybourat? Udělejte to.

 Jsou tu však i jistá omezení a nevýhody spíše technického rázu, na které byste si měli při plánování dát pozor. Pokud provádíte rekonstrukci bytu v paneláku nebo jinde, je dobré si vše promyslet a prověřit dopředu. Pokud je to jen trochu možné, vždy doporučuji staré ocelové zárubně vybourat. Jedná se především o kompletní rekonstrukce. 

Na co si dát u OKZ pozor?

Mnohá „futra“, nebo lépe řečeno kovové zárubně, byla zazdívána často v rychlosti a velmi neprofesionálně. Proto jsou různě zkroucená, stažená nebo až překvapivě ignorují svislé či vodorovné roviny. To má někdy za následek úplnou neproveditelnost montáže OKZ. 

Dalším častým jevem jsou takzvané niky nebo ocelové zárubně, které vyčnívají ze zdi. Pokud zárubeň vyčnívá více než 3 mm nad rovinu zdi, je nutné počítat s tím, že mezi zárubní a zdí bude mezera, která se zanechá přiznaná nebo se vyplní akrylem. 

Šíře stěny, kterou dokážeme obložit začíná na 6 cm u všech povrchů, kromě CPL laminátu, kde je minimální rozměr 8 cm. Například umakartová jádra jsou proto často ze hry. 

Pokud je zárubeň v nice, takzvaně utopená, je třeba se dívat na vnější rozměry zárubně. Obklad kovové zárubně musí zdi po okrajích překrýt, ale zároveň se do utopení sám vejít. Na výběr je ze 2 možností rozměrů límců obložky a často se nám stává, že je potřeba jejich rozměry různě kombinovat, tak aby byl výsledek 100%. 

• b1 = průchozí šířka zárubně

• ss = síla stěny

• šo = šířka obložení 75/95 mm

obklad kovové zárubně rozměry
obklad kovové zárubně rozměry

Pozor, cena obkladu kovové zárubně je vyšší než u normálních obložkových zárubní pro standardní stavební otvory, protože je náročnější na materiály, výrobu a montáž je složitější. Další drobnou nevýhodou je zúžení průchozího otvoru, které činí cca 3,5 cm. To může být velmi nepříjemné při stěhování. 

Dále je strana zárubně masivnější než strana, kde se montuje záklopová část zárubně. Může to působit nevzhledně, pokud jsou dvě zárubně s opačně otáčejícími se dveřmi vedle sebe, nebo tam, kde kombinujete běžné zárubně a OKZ. Další nevýhodou je změna umístění přechodu podlahy. Tím, že na zárubni přibude obložení, se dveře posouvají více do místnosti, kam se otevírají.   

Závěrem

Samozřejmě, že za sebou máme mnoho úspěšných realizací, spokojených zákazníků, kde byt vypadá k nepoznání a úžasně. S naším výrobcem Sapeli dokážeme vyrobit atypické rozměry a při zaměření leccos vymyslet a ohlídat. Jen je potřeba si včas prověřit uvedená omezení. Do obkladu kovových zárubní pak lze uvažovat jakékoliv z našich modelů interiérových dveří

Nezbývá než doporučit včasnou konzultaci, zaměření odbornou firmou, která bude zárubně montovat a zajistí, že vše dopadne k vaší spokojenosti. 

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
skládací dveře harmonikové detail

Skládací dveře

Skládací dveře vám mohou pomoci, tam kde máte málo místa, ale zavřít místnost prostě potřebujete. Na co si dát ale pozor a mít na zřeteli? …

Číst dále →
Dveře fantazie

Interierové dveře do vlhkého prostředí

Interierové dveře do vlhkého prostředí je vhodné téma pro všechny, kdo shání informace pro výběr dveří do bytu nebo rodinného domu. Skoro v každém bytě …

Číst dále →
pouzdro eclisse skryté

Bezobložkové stavební pouzdro

Bezobložkové stavební pouzdro lze zabudovat do zdiva nebo sádrokartonu. Pouzdro je v jedné rovině s příčkou a tím pádem odpadá výběr obložkové zárubně a soustředíme se pouze …

Číst dále →
bytový design dveře interiery školení

Bytový design a interiéry – školení Vitae desing

Interiérové dveře, posuvné dveře, skleněné dveře, ale i zárubně a kliky jsou součástí širšího celku. Jsou součástí našich domovů, interiérů a měly by určitým způsobem …

Číst dále →
interierove dvere sapeli dyha ampreto tenga posuvne dvoukridle

Posuvné dveře

Posuvné dveře se čím dál více stávají populárními. Ať už na garnýži nebo do pouzdra. Jejich kouzlo je nejen v úspoře místa (dveře nezasahují do prostoru …

Číst dále →
neviditelne zarubne

Skryté zárubně

Skryté zárubně (jinak také neviditelné) naplňují sny všech architektů a designerů o moderním bydlení a čistých liniích. Konstrukce této zárubně může být zabudována do zdiva nebo …

Číst dále →

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *