obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi

Výhody OKZ

Největší výhoda dřevěného obložení staré kovové zárubně je zřejmá – interiér je mnohem hezčí a útulnější, aniž byste museli stará futra bourat.

Další méně známou výhodou je lepší schopnost dřeva izolovat zvuk, což jistě v konečném důsledku oceníte, i když to nebyl váš hlavní záměr.

Obklady kovové zárubně lze dodat v jakémkoliv povrchu, který nabízíme u normálních obložkových zárubní. To samé platí pro dveře.

Ukázky našich realizací OKZ

Je možnost stará "futra" vybourat? Udělejte to.

Jsou tu však i jistá omezení a nevýhody spíše technického rázu, na které byste si měli při plánování dát pozor. Pokud provádíte celkovou rekonstrukci bytu v paneláku nebo jinde, je dobré si vše promyslet a prověřit dopředu, abyste později nebyli překvapeni. Ne vždy lze totiž OKZ použít. Pokud je to jen trochu možné, vždy doporučuji staré ocelové zárubně vybourat. Jedná se především o kompletní rekonstrukce. 

Znečistí se byt či dům při instalaci OKZ?

Často se setkáváme s případy, kdy má zákazník po rekonstrukci, byt či dům je již kompletně vybaven a zabydlen. Logicky pak často zaznívá otázka, jak moc se dům či byt při montáži OKZ znečistí. Pokud se do montáže pustíte sami, záleží na vaší zručnosti. Součástí montáže je lámání původních pantů, následované pěněním zárubní OKZ a osazením dveří. V případě specializované firmy jde o činnosti, které byt nijak neznečistí. Jediné, co může byt drobně znečistit, jsou menší truhlářské úpravy dveří a zárubní. Jen pokud jsou potřeba. 

Na co si dát u OKZ pozor?

Mnohá „futra“, nebo lépe řečeno kovové zárubně, byla zazdívána často v rychlosti a velmi neprofesionálně. Proto jsou různě zkroucená, stažená nebo až překvapivě ignorují svislé či vodorovné roviny. To má v extrémních případech za následek až úplnou neproveditelnost montáže OKZ. 

Dalším častým jevem jsou takzvané niky nebo ocelové zárubně, které vyčnívají ze zdi. Pokud zárubeň vyčnívá více než 5 mm nad rovinu zdi, je nutné počítat s tím, že mezi zárubní a zdí bude mezera, která se zanechá přiznaná nebo se vyplní akrylátem. 

Šíře stěny, kterou dokážeme obložit začíná na 6 cm u všech povrchů, kromě CPL laminátu, kde je minimální rozměr 8 cm. Nově již lze vyrobit 6 cm i u povrchu CPL, což je nejoblíbenější a nejprodávanější povrch z naší nabídky. Například umakartová jádra jsou proto často ze hry. 

Pokud je zárubeň v nice, takzvaně utopená, je třeba se dívat na vnější rozměry zárubně. Obklad kovové zárubně musí zdi po okrajích překrýt, ale zároveň se do utopení sám vejít. Na výběr je ze 2 možností rozměrů límců obložky a často se nám stává, že je potřeba jejich rozměry různě kombinovat, tak aby byl výsledek stoprocentní. 

• b1 = průchozí šířka zárubně

• ss = síla stěny

• šo = šířka obložení 75/95 mm

Obklad kovove zarubne rez profilem
Obklad kovove zarubne rez profilem

Pozor, cena obkladu kovové zárubně je vyšší, než u normálních obložkových zárubní pro standardní stavební otvory, protože je náročnější na materiály a výroby. I samotná montáž je o něco složitější. Další drobnou nevýhodou je zúžení průchozího otvoru, které činí na šířku cca 3,5 cm. Např. váš původní průchod 80/197 cm se tak změní na 76,5/195,2 cm. To může být velmi nepříjemné při stěhování. 

Dále je hlavní strana zárubně masivnější než strana, kde se montuje tzv. záklopová část. Může to působit nevzhledně, především tam, kde jsou dvě zárubně s opačně otáčejícími se dveřmi vedle sebe. Další nevýhodou je změna umístění přechodu podlahy. Tím, že na zárubni přibude obložení, se dveře posouvají více do místnosti, kam se otevírají.   

Závěrem

Pokud technický stav objektu montáž OKZ umožní, interiér vypadá k nepoznání. Úžasně. Navíc s naším výrobcem Sapeli dokážeme vyrobit atypické rozměry a při zaměření leccos vymyslet a ohlídat. Jen je potřeba si včas prověřit uvedená omezení. Do obkladu kovových zárubní pak lze uvažovat jakékoliv z našich modelů interiérových dveří

Nezbývá než doporučit včasnou konzultaci, zaměření odbornou firmou, která bude zárubně montovat a zajistí, že vše dopadne k vaší spokojenosti. 

Sdílet tento článek

skleněné dveře pampeliška

Skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru

Jednoduché a elegantní řešení pro oddělení prostor s maximální zachovanou propustností světla. To jsou skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru. Skleněné dveře jsou vždy vyrobeny z ...
Číst dále →
Kubika Olej Dark Oak ()

Novinky Sapeli 2023

Stejně jako každým rokem proběhla i letos na konci jara výstava Expo v sídle firmy Sapeli v Jihlavě. Na uzavřené výstavě jsou vždy k vidění a k prezentaci novinky ...
Číst dále →
CPL Dub skandinavsky

Novinky Sapeli 2022

Letošní Sapeli Expo 2022 přineslo opět několik zajímavých novinek. Mezi ně patří nové povrchy v kategorii CPL a HPL, černé industriální příčky, nová černá kování k celoskleněným ...
Číst dále →
Retro interierove dvere

Retro interiérové dveře

Pokud nejste fanouškem posledních trendů a moderny, rádi se při výběru vybavení bytu či domu vracíte spíše k historii, pak v současném slangu patříte jednoznačně mezi milovníky ...
Číst dále →
Interierove dvere Otvice

Interiérové dveře Otvice 2022 – ukázky vzorků

Přinášíme fotografie aktuálně vystavených vzorků dveří na naší prodejně Otvice u Chomutova. Všechny vystavené interiérové dveře jsou vyráběny na zakázku, a proto u nich lze téměř ...
Číst dále →
Lakovane interierove dvere Sapeli modre

Lakované interiérové dveře

Lakované interiérové dveře jsou u nás dlouhodobě velmi žádaným výrobkem.  Zaujmou Vás svým hladkým povrchem a svým sjednoceným matným tónem upoutají pozornost.   Uplatní se ...
Číst dále →

Masarykova tř. 1226/86, 415 01

Ing. Barbora Stanislavová

barca

teplice@prodoor.eu

PO + ST: 9-17
PÁ: 9-15

ÚT + ČT: zavřeno

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Jaroslava Průchy 1915/24

Linda Ralbovská 

cdb ad c bbae

most@prodoor.eu

PO + ST: 10-18

ÚT + ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Otvice 73, 431 11

Bc. Anna Krejčí 

Anicka

recepce@prodoor.eu

PO + ČT: 8-17
ÚT + ST: 8-16
PÁ: 8-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Želetická 1929/13, 412 01

Petra Korbová

petra

litomerice@prodoor.eu

PO – ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Zanechte nám vzkaz a my se Vám ozveme.