obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi. 

Výhody OKZ

Největší výhoda dřevěného obložení staré kovové zárubně je zřejmá – interiér je mnohem hezčí a útulnější, aniž byste museli stará futra bourat.

Další méně známou výhodou je lepší schopnost dřeva izolovat zvuk, což jistě v konečném důsledku oceníte, i když to nebyl váš hlavní záměr.

Obklady kovové zárubně lze dodat v jakémkoliv povrchu, který nabízíme u normálních obložkových zárubní. To samé platí pro dveře.

Pokud se podaří zůstat u typizovaného rozměru, lze použít staré dveře, které již máte.

Je možnost stará "futra" vybourat? Udělejte to.

 Jsou tu však i jistá omezení a nevýhody spíše technického rázu, na které byste si měli při plánování dát pozor. Pokud provádíte rekonstrukci bytu v paneláku nebo jinde, je dobré si vše promyslet a prověřit dopředu. Pokud je to jen trochu možné, vždy doporučuji staré ocelové zárubně vybourat. Jedná se především o kompletní rekonstrukce. 

Znečistí se byt či dům při instalaci OKZ?

Často se setkáváme s případy, kdy má zákazník po rekonstrukci, byt či dům je již kompletně vybaven a zabydlen. Logicky pak často zaznívá otázka, jak moc se dům či byt při montáži OKZ znečistí. Pokud se do montáže pustíte sami, záleží na vaší zručnosti. Součástí montáže je lámání původních pantů, následované pěněním zárubní OKZ a osazením dveří. V případě specializované firmy jde o činnosti, které byt nijak neznečistí.  

Na co si dát u OKZ pozor?

Mnohá „futra“, nebo lépe řečeno kovové zárubně, byla zazdívána často v rychlosti a velmi neprofesionálně. Proto jsou různě zkroucená, stažená nebo až překvapivě ignorují svislé či vodorovné roviny. To má někdy za následek úplnou neproveditelnost montáže OKZ. 

Dalším častým jevem jsou takzvané niky nebo ocelové zárubně, které vyčnívají ze zdi. Pokud zárubeň vyčnívá více než 3 mm nad rovinu zdi, je nutné počítat s tím, že mezi zárubní a zdí bude mezera, která se zanechá přiznaná nebo se vyplní akrylem. 

Šíře stěny, kterou dokážeme obložit začíná na 6 cm u všech povrchů, kromě CPL laminátu, kde je minimální rozměr 8 cm. Například umakartová jádra jsou proto často ze hry. 

Pokud je zárubeň v nice, takzvaně utopená, je třeba se dívat na vnější rozměry zárubně. Obklad kovové zárubně musí zdi po okrajích překrýt, ale zároveň se do utopení sám vejít. Na výběr je ze 2 možností rozměrů límců obložky a často se nám stává, že je potřeba jejich rozměry různě kombinovat, tak aby byl výsledek 100%. 

• b1 = průchozí šířka zárubně

• ss = síla stěny

• šo = šířka obložení 75/95 mm

obklad kovové zárubně rozměry
obklad kovové zárubně rozměry

Pozor, cena obkladu kovové zárubně je vyšší než u normálních obložkových zárubní pro standardní stavební otvory, protože je náročnější na materiály, výrobu a montáž je složitější. Další drobnou nevýhodou je zúžení průchozího otvoru, které činí cca 3,5 cm. To může být velmi nepříjemné při stěhování. 

Dále je strana zárubně masivnější než strana, kde se montuje záklopová část zárubně. Může to působit nevzhledně, pokud jsou dvě zárubně s opačně otáčejícími se dveřmi vedle sebe, nebo tam, kde kombinujete běžné zárubně a OKZ. Další nevýhodou je změna umístění přechodu podlahy. Tím, že na zárubni přibude obložení, se dveře posouvají více do místnosti, kam se otevírají.   

Závěrem

Samozřejmě, že za sebou máme mnoho úspěšných realizací, spokojených zákazníků, kde byt vypadá k nepoznání a úžasně. S naším výrobcem Sapeli dokážeme vyrobit atypické rozměry a při zaměření leccos vymyslet a ohlídat. Jen je potřeba si včas prověřit uvedená omezení. Do obkladu kovových zárubní pak lze uvažovat jakékoliv z našich modelů interiérových dveří

Nezbývá než doporučit včasnou konzultaci, zaměření odbornou firmou, která bude zárubně montovat a zajistí, že vše dopadne k vaší spokojenosti. 

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
interierove dvere sapeli dyha ampreto tenga posuvne dvoukridle

Posuvné dveře

Posuvné dveře se čím dál více stávají populárními. Ať už na garnýži nebo do pouzdra. Jejich kouzlo je nejen v úspoře místa (dveře nezasahují do prostoru …

Číst dále →
dveře

Porovnání a recenze dveří

Sháníte interiérové dveře a zárubně? Je tolik nabídek všude kolem! Kam napsat? Kam zavolat? Koho se zeptat? Chci pěkné, pevné, levné, zajímavé dveře a zárubně…. …

Číst dále →
reverzní dveře sapeli

Reverzní interiérové dveře a zárubně

Reverzní interiérové dveře a zárubně se těší čím dál větší oblibě. Vypadají moderně a jsou praktické. Stejně tak, jako bezfalcové dveře při zavření tvoří se …

Číst dále →
celosklenene dvere sapeli sapglass 2 1

Skleněné dveře

Skleněné dveře bych jednoznačně doporučila do novostaveb nebo rekonstruovaných bytů, které chcete prosvětlit, opticky zvětšit nebo kde se rádi pochlubíte moderním doplňkem. Skleněné dveře můžete …

Číst dále →
renovace dvere nater

Renovace dveří

Renovace interiérových dveří je možnost, jak udělat ze starých dveří „nové“, když opravujeme, renovujeme byt a nemůžeme nebo nechceme koupit nové vnitřní dveře. Jaké jsou …

Číst dále →
obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi.  Výhody OKZ …

Číst dále →