Kam se posuvné dveře do pouzdra hodí?
Posuvné dveře do pouzdra (nebo také zašupovací dveře či šoupací dveře) jsou ideálním řešením pro novostavby či rekonstrukce. Mají uplatnění tam, kde je omezený prostor a pak také tam, kde byste raději viděli elegantnější systém otevírání, než je klasický otočný.
Jednoznačně doporučuji posuvné dveře do pouzdra umístit do místností, jako je obývák, protože tyto dveře necháváme stejně po většinu roku otevřené a zavíráme je spíše v případě, že nechceme někoho rušit, nebo aby nám v zimě neunikalo teplo. Klasické dveře by nám v otevřené poloze překážely buď v prostoru nebo na stěně, kdežto posuvné budou klidně většinu roku schované uvnitř stěny.
Výborným nástrojem jsou posuvné dveře do pouzdra také při rekonstrukci bytových jader. Téměř každý obyvatel panelového bytu se potýká s nedostatkem prostoru mezi chodbou a koupelnou nebo do šatny.
Kolikrát jste při výstupu z koupelny uhodili dveřmi svého spolubydlícího, člena rodiny nebo to odnesl domácí mazlíček? V tomto případě nejde ani tak o design, jako spíše o bezpečnostní opatření. Nabízí se tedy posuv do pouzdra.
Posuv po stěně (posuvné dveře upevněné v garnýži) pro taková místa většinou nemá smysl uvažovat, protože na chodbě jsou další dveře, vestavěné skříně, botníky a na stěně tak nezbývá místo pro odsunutí dveří. Pokud budete uvažovat nad posuvnými dveřmi, pak garnýž rozhodně není pro taková místa tím pravým ořechovým.
Posuvné dveře do pouzdra lépe větrají koupelny
Posuvné dveře do pouzdra navíc u koupelen plní další důležitou funkci, tj. snadné odvětrávání vlhkosti díky větším mezerám v celém systému. Tam, kde se oddělují prostory s odlišnou vlhkostí a teplotou, mohou totiž dveře při špatném odvětrávání pracovat, což může vést k jejich nepříjemnému průhybu.
Tento problém se u otočných dveří dá vyřešit větrací mřížkou či klima úpravou. Ne každému se ovšem líbí větrací otvor. Navíc klima úpravu lze využít pouze na plný model dveří, takže to také nebývá řešení.
Posuvné dveře si po sprše úplně jednoduše necháte pootevřené, což dveře ochrání, neruší vás žádná mřížka, která by mohla uškodit designu dveří, není nutný příplatek za klima úpravu a v chodbě máte pořád tolik prostoru, jako kdyby byly dveře zavřené.
Pozor na zúžení čistého průchodu
Úplné zasunutí dveří do pouzdra řešíme v místnostech s malým průchozím rozměrem (koupelny, toalety, šatny). Úchyt posuvných dveřích se standardně řeší buď mušlí nebo madlem.
Pokud mám na dveřích madlo, logicky dveře nemůžu celé zasunout do pouzdra. V případě mušle by pak byla celá mušle v pouzdře a nešlo by na ni dosáhnout. V kolejnici se proto nastavuje brzda tak, aby z pouzdra vyhlížela část dveří s madlem či mušlí (ubere nám to cca 10-12 cm z průchodu). Z posuvných dveří rozměru 80cm je rázem čistý průchod pouze 70cm.
Pokud však zvolím mušli, lze ze strany dveří osadit takzvaný čelní úchyt. Díky němu lze dveře plně zasunout do pouzdra, a pak je za tento úchyt z pouzdra zase vytáhnout. Spousta prodejců vám ho ani nenabídne, protože si sami neuvědomí, že je v dané místnosti nutností, proto si myslím, že je na místě zmínit ho v tomto článku. Jen u tohoto úchytu pozor na dlouhé nehty.
Závěrem
U posuvných dveří do pouzdra doporučujeme včasnou konzultaci, abyste vybrali správnou značku a typ pro váš účel. V případě zájmu o konzultaci či o radu nás pro přesný výběr typu pouzdra kontaktujte. Do pouzder pak lze uvažovat téměř všechny naše modelové řady dřevěných a při správném použití komponent i skleněných dveří.