dvere posuvne do pouzdra

Posuvné dveře do pouzdra

Posuvné dveře do pouzdra (nebo také zašupovací dveře či šoupací dveře) jsou ideálním řešením pro novostavby či rekonstrukce. Mají uplatnění tam, kde je omezený prostor a pak také tam, kde byste raději viděli elegantnější systém otevírání, než je klasický otočný.

Jednoznačně doporučuji posuvné dveře do pouzdra umístit do místností, jako je obývák, protože tyto dveře necháváme stejně po většinu roku otevřené a zavíráme je spíše v případě, že nechceme někoho rušit nebo aby nám v zimě neunikalo teplo. Klasické dveře by nám v otevřené poloze překážely buď v prostoru nebo na stěně, kdežto posuvné budou klidně většinu roku schované uvnitř stěny.

Výborným nástrojem jsou také při rekonstrukci bytových jader. Téměř každý obyvatel panelového bytu se potýká s nedostatkem prostoru mezi chodbou a koupelnou. Kolikrát jste při výstupu z koupelny uhodili dveřmi svého spolubydlícího, člena rodiny nebo to odnesl domácí mazlíček? V tomto případě nejde ani tak o design jako spíše o bezpečnostní opatření. Nabízí se tedy posuv. Posuv po stěně (dveře upevněné v garnýži) zde většinou nemá smysl uvažovat, protože na chodbě jsou další dveře, vestavěné skříně, botníky a na stěně tak nezbývá místo pro odsunutí dveří. Většina panelákových koupelen je rekonstruovaných tak, že v sobě zahrnují také toaletu.

Pokud budete uvažovat nad posuvnými dveřmi, pak garnýž rozhodně není tím pravým ořechovým. Dveře posuvné po stěně neizolují ani zvuky ani pachy a nejen vy, ale také vaše návštěva by se v takové místnosti asi necítila dobře. Dveře posuvné do pouzdra těsní přeci jen daleko lépe, a navíc u koupelen plní další důležitou funkci … snadné odvětrávání vlhkosti. Tam, kde se oddělují prostory s odlišnou vlhkostí a teplotou, mohou dveře pracovat. Dochází pak často k jejich prohnutí a následuje výměna. Tento problém se u otočných dveří dá vyřešit větrací mřížkou či klima úpravou. Ne každému se ovšem líbí větrací otvor a opět jsme u netěsnosti dveří. Klima úpravu lze využít pouze na plný model dveří, takže to také nebývá řešení. Posuvné dveře si po sprše úplně jednoduše necháte pootevřené, což dveře ochrání, neruší vás žádná mřížka, která by mohla uškodit designu dveří, není nutný příplatek za klima úpravu a v chodbě máte pořád tolik prostoru, jako kdyby byly dveře zavřené.

Plné zasunutí dveří do pouzdra řešíme v místnostech s malým průchozím rozměrem (koupelny, toalety, šatny).  Úchyt na posuvných dveřích se řeší buď mušlí nebo madlem. Pokud mám na dveřích madlo, logicky je nemůžu celé zasunout do pouzdra. V kolejnici se nastaví brzda tak, aby z pouzdra vyhlížela část dveří s madlem (ubere nám to cca 10-12 cm z průchodu). Pokud zvolím mušli, lze z profilu dveří osadit takzvaný čelní úchyt. Díky němu lze dveře plně zasunout do pouzdra a pak je za tento úchyt z pouzdra zase vytáhnout. Spousta prodejců vám ho ani nenabídne, protože si sami neuvědomí, že je v dané místnosti nutností, proto si myslím, že je na místě zmínit ho v tomto článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
cena zárubně drevena oblozková zarubeň

Cena zárubně

Cena zárubně je závislá, stejně tak jako u dveří, na vašich požadavcích a očekávání od vzhledu a funkčnosti zárubní. Zárubeň lze pořídit do tisíce korun, …

Číst dále →
renovace dvere nater

Renovace dveří

Renovace dveří je možnost udělat ze starých dveří „nové“, když opravujeme, renovujeme byt a nemůžeme nebo nechceme koupit nové vnitřní dveře. Jaké jsou klady a …

Číst dále →
rychlost

Termín výroby a dodání dveří

Termín výroby a dodání dveří je vždy různý. Když stavíme dům nebo provádíme rekonstrukci či opravu bydlení, je pro nás důležitý čas. Většinou máme stanovený, …

Číst dále →