posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu (zeď) neboli posuvné dveře po garnýži volíme především v málo prostorném bytě nebo pak v interiéru, kde se chcete pochlubit elegantnějším mechanismem otevírání, než je klasický otočný. Pro tento typ otevírání je možno počítat se všemi modely dřevěných (včetně prosklených) i skleněných dveří.

Posuvné dveře na stěnu - výhody

Dveře na stěnu se hodí do prostor, kde máte dveře po většinu času otevřené, klasické otočné by vám překážely a také se hodí do prostor s omezenou plochou. Zejména se hodí do prostor jakou jsou šatny, obýváky, zádveří a podobně.

Posuvné dveře na stěnu - nevýhody

Dveře na stěnu se nehodí tam, kde potřebujete více utěsnit hluk či teplo nebo tam, kde je na stěně nedostatek místa pro plné otevření dveří. Dveře mají vždy odstup od stěny, po které se posouvají, a proto nikdy nedosáhnou na úroveň zvukového útlumu klasických otočných dveří. Dveře se proto ne vždy hodí do místností jako jsou toalety, ložnice, sklepy, dětské pokoje, půdy apod. 

Jaké jsou na výběr typy garnýží?

Hliníková (ideální pro celoskleněné dveře)

Dřevěná (stejný dekor jako u dveří)

Tiché dorazy

U posuvných dveří na stěnu je při objednaní také třeba specifikovat, zdali si přejete funkci tichého dorazu a to pro zavření, otevření nebo pro obojí. Možnosti jsou specifické pro každou garnýž. Tichý doraz tlumí pohyb dveří při koncovém otevření nebo dovření. Tichý doraz zmírňuje opotřebení celého kompletu, pokud někdo za dveře „příliš bere“, ale také má bezpečností funkci, aby si např. děti nepřivřely ve velké rychlosti prsty. Nevýhodou je síla, kterou člověk musí vyvinout, aby odpor tichého dorazu při počátečním rozpohybování dveří překonal. Pokud zvolíte systém bez tichých dorazů, garnyže v sobě samozřejmě mají zabudované běžné dorazy bez tlumení. 

Stavební připravenost pro posuvné dveře na stěnu

Pro montáž dveří na stěnu si můžete zvolit, zda mít či nemít obložkovou zárubeň.

a)     Pokud zvolíte pouze garnýž + dveřní křídlo, pak vašemu rozpočtu uleví hodnota zárubně, ale je potřeba kompletně začistit stavební otvor. Naskytne se Vám pak jednoduché a čisté řešení. Pokud navíc zvolíte minimalistický typ garnýže, získali jste elegantní doplněk interiéru. V tomto případě stavební otvor = průchozí rozměr.

b)     V případě, že zvolíte typ se zárubní, pak je požadavek na stavební otvor stejný, jako u klasických otočných dveří (+5 cm na každé straně oproti průchozímu rozměru). Pro dveře průchodu 80/197 cm je pak stavební otvor 90/202 cm.

Garnýž umisťujeme ze strany zdi, na které máte prostor pro plné odsunutí dveří a zároveň tam nesmí být vypínač, nábytek apod. (na to se často zapomíná).

Umístění garnýže může být zepředu na stěnu (zdivo nebo zesílený profil SDK) anebo do stropu. Ze zkušenosti doporučujeme u starších zdiv objednávat dveře vyšší, aby byla garnýž kotvena výše nad hranou stavebního otvoru.

Nejčastější dotazy:

Dají se posuvné dveře zamykat?

Ano, ale musíte se u svého prodejce informovat, u kterého typu garnýže je to možné. Pokud daná garnýž zahrnuje možnost přikoupení tzv. dorazového sloupku, pak můžete dveře zamknout. Pokud se jedná o typ garnýže bez bočního sloupku, pak střelka zámku nemá možnost nikam zapadnout a dveře nelze zakoupit se zamykacím úchytem (mušlí).

Budou dveře přesahovat přes stavební otvor nebo jsou stejně široké?

Dveře jsou fyzicky vždy širší, než je Vámi objednaný rozměr. Většinou to bývá o cca 3 cm na každé straně, takže stavební otvor či průchod je absolutně zakryt dveřmi, pokud jsou v zavřeném stavu.

Těsní posuvné dveře?

Dveře netěsní, protože plně nepřilnou ke stěně, po které se posouvají. Těsnost zaručí pouze klasické otočné dveře v zárubni.

Články a galerie se štítkem: Posuvné dveře

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Sdílet tento článek

skleněné dveře pampeliška

Skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru

Jednoduché a elegantní řešení pro oddělení prostor s maximální zachovanou propustností světla. To jsou skleněné dveře do začištěného stavebního otvoru. Skleněné dveře jsou vždy vyrobeny z ...
Číst dále →
Kubika Olej Dark Oak ()

Novinky Sapeli 2023

Stejně jako každým rokem proběhla i letos na konci jara výstava Expo v sídle firmy Sapeli v Jihlavě. Na uzavřené výstavě jsou vždy k vidění a k prezentaci novinky ...
Číst dále →
CPL Dub skandinavsky

Novinky Sapeli 2022

Letošní Sapeli Expo 2022 přineslo opět několik zajímavých novinek. Mezi ně patří nové povrchy v kategorii CPL a HPL, černé industriální příčky, nová černá kování k celoskleněným ...
Číst dále →
Retro interierove dvere

Retro interiérové dveře

Pokud nejste fanouškem posledních trendů a moderny, rádi se při výběru vybavení bytu či domu vracíte spíše k historii, pak v současném slangu patříte jednoznačně mezi milovníky ...
Číst dále →
Interierove dvere Otvice

Interiérové dveře Otvice 2022 – ukázky vzorků

Přinášíme fotografie aktuálně vystavených vzorků dveří na naší prodejně Otvice u Chomutova. Všechny vystavené interiérové dveře jsou vyráběny na zakázku, a proto u nich lze téměř ...
Číst dále →
Lakovane interierove dvere Sapeli modre

Lakované interiérové dveře

Lakované interiérové dveře jsou u nás dlouhodobě velmi žádaným výrobkem.  Zaujmou Vás svým hladkým povrchem a svým sjednoceným matným tónem upoutají pozornost.   Uplatní se ...
Číst dále →

Masarykova tř. 1226/86, 415 01

Ing. Barbora Stanislavová

barca

teplice@prodoor.eu

PO + ST: 9-17
PÁ: 9-15

ÚT + ČT: zavřeno

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Jaroslava Průchy 1915/24

Linda Ralbovská 

cdb ad c bbae

most@prodoor.eu

PO + ST: 10-18

ÚT + ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Otvice 73, 431 11

Bc. Anna Krejčí 

Anicka

recepce@prodoor.eu

PO + ČT: 8-17
ÚT + ST: 8-16
PÁ: 8-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Želetická 1929/13, 412 01

Petra Korbová

petra

litomerice@prodoor.eu

PO – ČT: 9-17
PÁ: 9-15

PRODOOR, s.r.o. na Firmy.cz

Zanechte nám vzkaz a my se Vám ozveme.