posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu (zeď) neboli posuvné dveře po garnýži volíme především v málo prostorném bytě nebo pak v interiéru, kde se chcete pochlubit elegantnějším mechanismem otevírání, než je klasický otočný. Pro tento typ otevírání je možno počítat se všemi modely dřevěných (včetně prosklených) i skleněných dveří.

Posuvné dveře na stěnu - výhody

Dveře na stěnu se hodí do prostor, kde máte dveře po většinu času otevřené, klasické otočné by vám překážely a také se hodí do prostor s omezenou plochou. Zejména se hodí do prostor jakou jsou šatny, obýváky, zádveří a podobně.

Posuvné dveře na stěnu - nevýhody

Dveře na stěnu se nehodí tam, kde potřebujete více utěsnit hluk či teplo nebo tam, kde je na stěně nedostatek místa pro plné otevření dveří. Dveře mají vždy odstup od stěny, po které se posouvají, a proto nikdy nedosáhnou na úroveň zvukového útlumu klasických otočných dveří. Dveře se proto ne vždy hodí do místností jako jsou toalety, ložnice, sklepy, dětské pokoje, půdy apod. 

Jaké jsou na výběr typy garnýží?

Hliníková (ideální pro celoskleněné dveře)

Dřevěná (stejný dekor jako u dveří)

Tiché dorazy

U posuvných dveří na stěnu je při objednaní také třeba specifikovat, zdali si přejete funkci tichého dorazu a to pro zavření, otevření nebo pro obojí. Možnosti jsou specifické pro každou garnýž. Tichý doraz tlumí pohyb dveří při koncovém otevření nebo dovření. Tichý doraz zmírňuje opotřebení celého kompletu, pokud někdo za dveře „příliš bere“, ale také má bezpečností funkci, aby si např. děti nepřivřely ve velké rychlosti prsty. Nevýhodou je síla, kterou člověk musí vyvinout, aby odpor tichého dorazu při počátečním rozpohybování dveří překonal. Pokud zvolíte systém bez tichých dorazů, garnyže v sobě samozřejmě mají zabudované běžné dorazy bez tlumení. 

Stavební připravenost pro posuvné dveře na stěnu

Pro montáž dveří na stěnu si můžete zvolit, zda mít či nemít obložkovou zárubeň.

a)     Pokud zvolíte pouze garnýž + dveřní křídlo, pak vašemu rozpočtu uleví hodnota zárubně, ale je potřeba kompletně začistit stavební otvor. Naskytne se Vám pak jednoduché a čisté řešení. Pokud navíc zvolíte minimalistický typ garnýže, získali jste elegantní doplněk interiéru. V tomto případě stavební otvor = průchozí rozměr.

b)     V případě, že zvolíte typ se zárubní, pak je požadavek na stavební otvor stejný, jako u klasických otočných dveří (+5 cm na každé straně oproti průchozímu rozměru). Pro dveře průchodu 80/197 cm je pak stavební otvor 90/202 cm.

Garnýž umisťujeme ze strany zdi, na které máte prostor pro plné odsunutí dveří a zároveň tam nesmí být vypínač, nábytek apod. (na to se často zapomíná).

Umístění garnýže může být zepředu na stěnu (zdivo nebo zesílený profil SDK) anebo do stropu. Ze zkušenosti doporučujeme u starších zdiv objednávat dveře vyšší, aby byla garnýž kotvena výše nad hranou stavebního otvoru.

Nejčastější dotazy:

Dají se posuvné dveře zamykat?

Ano, ale musíte se u svého prodejce informovat, u kterého typu garnýže je to možné. Pokud daná garnýž zahrnuje možnost přikoupení tzv. dorazového sloupku, pak můžete dveře zamknout. Pokud se jedná o typ garnýže bez bočního sloupku, pak střelka zámku nemá možnost nikam zapadnout a dveře nelze zakoupit se zamykacím úchytem (mušlí).

Budou dveře přesahovat přes stavební otvor nebo jsou stejně široké?

Dveře jsou fyzicky vždy širší, než je Vámi objednaný rozměr. Většinou to bývá o cca 3 cm na každé straně, takže stavební otvor či průchod je absolutně zakryt dveřmi, pokud jsou v zavřeném stavu.

Těsní posuvné dveře?

Dveře netěsní, protože plně nepřilnou ke stěně, po které se posouvají. Těsnost zaručí pouze klasické otočné dveře v zárubni.

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
dvere posuvne do pouzdra

Posuvné dveře do pouzdra

Kam se posuvné dveře do pouzdra hodí? Posuvné dveře do pouzdra (nebo také zašupovací dveře či šoupací dveře) jsou ideálním řešením pro novostavby či rekonstrukce. …

Číst dále →
interierove dvere sapeli 63

Cena interiérových dveří

Cena interiérových dveří je závislá na požadovaných parametrech, stejně jako tomu je např. u ceny automobilu. Pokud kupujete trabanta v základní výbavě, určitě vyjde mnohem …

Číst dále →
sapeli

Proč dveře Sapeli?

Proč dveře SAPELI? Odpovědí na vaší otázku může být i to, že pro Vás vyvíjí každý rok nové, propracovanější a moderní systémy otevírání, nové modely interiérových dveří …

Číst dále →
dveře

Porovnání a recenze dveří

Sháníte interiérové dveře a zárubně? Je tolik nabídek všude kolem! Kam napsat? Kam zavolat? Koho se zeptat? Chci pěkné, pevné, levné, zajímavé dveře a zárubně…. …

Číst dále →
neviditelne zarubne

Skryté zárubně

Skryté zárubně (jinak také neviditelné) naplňují sny všech architektů a designerů o moderním bydlení a čistých liniích. Konstrukce této zárubně může být zabudována do zdiva nebo …

Číst dále →
bytový design dveře interiery školení

Bytový design a interiéry – školení Vitae desing

Interiérové dveře, posuvné dveře, skleněné dveře, ale i zárubně a kliky jsou součástí širšího celku. Jsou součástí našich domovů, interiérů a měly by určitým způsobem …

Číst dále →