cena dřevěné obložkové zárubně na pokos

Cena dřevěné obložkové zárubně

Cena dřevěné obložkové zárubně je závislá především na použitém vnitřním materiálu, na povrchové úpravě, šíři stěny, na tvarovém provedení zárubně a v neposlední řadě také na výrobci. Výrobce je důležitý a váš výběr by měl odpovídat vašemu konkrétnímu záměru rekonstrukce či stavby. 

Vnitřní úprava a provedení obložkových zárubní

Vnitřní materiál obložkových zárubní je zpravidla lisovaná drť zbytků dřeva, tj. dřevovláknité desky MDF/HDF nebo masivní dřevo. Většina produktů na trhu jsou právě první variantou, a to hlavně pro svou nižší cenu a dostatečnost. Jsou vyráběny sériově a jejich cena začíná zhruba u 1500 korun.

Masivní obložky ze surového dřeva se většinou vyrábí a moří na zakázku a jejich cena zpravidla začíná nad několika tisíci. Jejich výroba je ruční precizní práce, a to se také odráží na mnohem vyšší ceně. Výhodou je u nich samozřejmě to, že máte doma originální bytelný kousek a zárubeň nemusí být jednoduchá, ale může být různě profilována dle potřeby a přání. Při správné péči pak vydrží i několik generací a lze je renovovat.

Někteří výrobci levnějších variant MDF/HDF, jako je Sapeli také umožňují profilování zárubní za příplatky, které jsou v řádech několika set až tisíců korun dle náročnosti. Může to být užší límec, širší límec zárubně nebo tzv. mejdlíčko, což je výrazně zaoblená hrana, moderní napojení zárubně na tupo nebo bezfalcové provedení.

Rozměry a atypická řešení zárubní

Velkou roli hraje šířka zdi, kterou obkládáte. Obložit metrovou zeď je samozřejmě výrazně dražší než příčku 10 cm ze sádrokartonu. Nejen z důvodu spotřeby většího množství výrobního, ale také montážního materiálu a větší náročnosti montáže samotné.

Dalším kritériem u ceny zárubně je průchozí rozměr. Drtivá většina výrobců nabízí pouze typizované šířky: 60,70,80,90 cm a výšku 197 cm a tím jste omezeni při výstavbě. Zde je klíčové vybrat výrobce, který dokáže atypické rozměry vyrobit. U Sapeli je to např. za příplatek 5% k základní ceně mimo enormní velikosti. To samozřejmě platí pro zárubně i pro dveře. U ostatních výrobců buď atypický rozměr nelze vůbec nebo s příplatkem kolem 50-100%.

Volba výrobce obložkové zárubně

Možnosti a příplatky se obecné velmi liší u jednotlivých výrobců. Dle vašich nároků a očekávání je proto zvolit správného výrobce. Pokud chcete maximálně ušetřit, vyberte výrobce se sériovou výrobou. Pak ale zapomeňte na jakékoliv požadavky na speciální provedení mimo výrobní úzký program a zárubně atypických rozměrů. Tím může být např. spojení zárubní na tupo, oblé hrany, atypické rozměry dle stavebních otvorů mimo normu ČSN apod.

Výběr povrchu obložkové zárubně

Podobně je na tom i povrch zárubně dveří. Použitý materiál definuje cenu a množnosti. Asi nejlevnější variantou jsou foliované zárubně, kde je nízká cena vykoupena velmi nízkou odolností proti oděru a vlhkosti. Tyto zárubně nedoporučuji používat do domácností se zvýšeným provozem např. aktivních dětí či zvířat. Do koupelen a vstupů do sklepů pak ani pomyšlení. Jejich cena je však velmi příznivá, začíná zhruba na 1500 korunách.

Do běžných domácností se hodí buď dýhované zárubně nebo zárubně laminátové CPL/HPL. Tyto zárubně jsou již odolné a v běžné domácnosti vám budou bez poškození a problémů sloužit dlouhá léta. Jejich cena se začíná někde u 3000 korun.

Závěrem

Dřevěné obložkové zárubně lze pořídit od 1500 korun do desetitisíců korun. Je dobré si rozmyslet, zdali chcete zárubně levně a budete riskovat kvalitu a jejich krátkou životnost nebo půjdete střední cestou dýh a laminátů, kde cena začíná na 3 tisících nebo chcete, aby byly zárubně ozdobou Vaší domácnosti a počítáte s vyššími částkami.

Dle Vašich požadavků vyberte buď levného výrobce s omezeným výběrem nebo zakázkovou výrobu na míru. Doporučuji se nepokoušet přesvědčit laciného výrobce do atypických výrobků ani naopak truhláře vyrábět obyčejné jednoduché zárubně. Obojí se ve výsledku velmi prodraží. Cena dřevěné obložkové zárubně je pak neúměrná. Při výběru vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem, aby se vám zárubně zbytečně neprodražily.

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
neviditelne zarubne

Skryté zárubně

Skryté zárubně (jinak také neviditelné) naplňují sny všech architektů a designerů o moderním bydlení a čistých liniích. Konstrukce této zárubně může být zabudována do zdiva nebo …

Číst dále →
skládací dveře harmonikové detail

Skládací dveře

Skládací dveře vám mohou pomoci, tam kde máte málo místa, ale zavřít místnost prostě potřebujete. Na co si dát ale pozor a mít na zřeteli? …

Číst dále →
dveře

Porovnání a recenze dveří

Sháníte interiérové dveře a zárubně? Je tolik nabídek všude kolem! Kam napsat? Kam zavolat? Koho se zeptat? Chci pěkné, pevné, levné, zajímavé dveře a zárubně…. …

Číst dále →
dvere klika

Kliky na interiérové dveře

Kliky na interiérové dveře mají důležitou funkci a není radno podceňovat jejich výběr. Co by vás mělo o klikách zajímat?  Na co koukat? Je to především …

Číst dále →
obklad kovové zárubně sapeli okz

Obklad kovové zárubně (OKZ)

Obklad kovové zárubně je spásou pro ty, kteří nechtějí bourat stará ocelová „futra“ a rádi by zvelebili svůj byt nebo dům obložkovými zárubněmi.  Výhody OKZ …

Číst dále →
bytový design dveře interiery školení

Bytový design a interiéry – školení Vitae desing

Interiérové dveře, posuvné dveře, skleněné dveře, ale i zárubně a kliky jsou součástí širšího celku. Jsou součástí našich domovů, interiérů a měly by určitým způsobem …

Číst dále →

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *