cena zárubně drevena oblozková zarubeň

Cena zárubně

Cena zárubně je závislá, stejně tak jako u ceny interiérových dveří, na vašich požadavcích a očekávání od jejich vzhledu a funkčnosti. Zárubeň lze pořídit do tisíce korun, ale také za desítky tisíc. Záleží na tom, co konkrétně chcete a co potřebujete.

Pokud se jedná o zárubně, často se tím myslí obložkové zárubně a převážně pak dřevěné obložkové zárubně. Velmi populární je také obklad kovové zárubně, zvaný OKZ. Ten se hodí tam, kde nemáte jinou možnost, než ponechat starou kovovou zárubeň nejčastěji při rekonstrukci. 

Cena zárubní je závislá především na konstrukci zárubně, na použitém konstrukčním a u dřeva pak také na povrchovém materiálu.

Konstrukce zárubně

Konstrukce zárubně je dána tím, kam zárubeň umisťujete. Může být buď rámová, kde ji umisťujete do začištěného stavebního otvoru nebo obložková, kde chcete zakrýt nevzhledný stavební otvor. 

Rámové zárubně jsou v případě těch dřevěných dražší, především proto, že se vyrábějí z masivního dřeva a používají se zřídka, jen pokud nemůže být použitá obložková zárubeň.

U hliníkových a ocelových zárubní je to naopak a obložky jsou dražší než zárubně rámové konstrukce, protože je u nich použito menší množství materiálu.

Materiál zárubně

Velké cenové rozdíly jsou dané konstrukčním materiálem. Nejlevnější jsou zpravidla klasické ocelové zárubně pro zazdění nebo do sádrokartonu. Ty lze pořídit při štěstí i kolem tisíce korun. Nevýhodu je nutnost jejich zazdění a tím i nepřesnost, fádní vzhled a nutnost finálního nátěru před používáním. Lze je zakoupit za příplatek přes tisíc korun v požadované barvě, ale vzhledem k tomu, že k zabudování dochází ve fázi hrubé stavby, je vysoké riziko, že se barva poškodí a stejně se nakonec budou natírat. Výhodou je celková vyšší odolnost oproti dřevu. 

Další variantou jsou obložkové kovové zárubně pro dodatečnou montáž. Fungují stejně jako dřevěné zárubně, jen jsou odolnější. Dodávají se v konečném nátěru dle vzorníku RAL a obloží se jimi stavební otvor. Výhodou je právě to, že se montují až daleko po fázi hrubé stavby, obloží stavební otvor, a proto celkově lépe vypadají. Nevýhodou je vyšší cena kolem pěti tisíc. 

Další variantou konstrukce je hliník. Hliníkové zárubně jsou velmi vzhledné, a navíc vhodné do vlhkých prostor jako jsou bazény. Cena hliníkových zárubní však začíná v případě obložek nad deseti tisíci korun. Podobně je tomu u designových skrytých zárubní, které jsou také vyráběny z hliníku, a kterým se věnujeme v detailnějším článku.

Atypické rozměry zárubně

Další roli v ceně hrají atypické požadavky. S nimi cena roste. Někteří výrobci, jako Sapeli jsou flexibilnější a příplatky jsou minimální. Jedná se například o: protipožární úpravu, atypický rozměr, přípravu na speciální panty, moderní spojení zárubní na tupo, širší límce, užší límce nebo protihluková úprava pomocí více polodrážek.

Závěrem

Cena zárubně je dána vašimi požadavky. Je proto vhodné se o jejich účelu poradit s odborníkem, který vám zajistí, aby zárubně plnily svůj účel a zároveň byly za rozumnou cenu.

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Bílé interiérové dveře Sapeli

Bílé interiérové dveře

Bílé interiérové dveře a obložkové zárubně jsou v současnosti nejvíce poptávaným zbožím. Není náhoda, že si své prvenství vybojovaly i v době, kdy máme na trhu …

Číst dále →
reverzní dveře sapeli

Reverzní interiérové dveře a zárubně

Reverzní interiérové dveře a zárubně se těší čím dál větší oblibě. Vypadají moderně a jsou praktické. Stejně tak, jako bezfalcové dveře při zavření tvoří se …

Číst dále →
posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu

Posuvné dveře na stěnu (zeď) neboli posuvné dveře po garnýži volíme především v málo prostorném bytě nebo pak v interiéru, kde se chcete pochlubit elegantnějším mechanismem otevírání, než …

Číst dále →
bezfalcové dveře interiérové

Bezfalcové dveře

Bezfalcové neboli bezpolodrážkové dveře mají křídlo v jedné rovině se zárubní. Tvoří tedy jednoduchou a čistou linii, která se hodí do mnoha interiérů. Bezfalcové dveře – …

Číst dále →
dvoukřídlové interiérové dveře sapeli

Dvoukřídlé dveře

Dvoukřídlé dveře jsou jednou z variant, jak můžete vyplnit větší stavební otvor. Tedy ten stavební otvor, ve kterém by jednokřídlé dveře už nevypadaly dobře nebo by …

Číst dále →
novinky sapeli

Novinky Sapeli 2019

Novinky Sapeli pro rok 2019 nám byly představeny na Sapeli EXPU 26. března 2019 v Jihlavě. Nárůst obliby skrytých zárubní zapříčinil poptávku po speciálních exkluzivních …

Číst dále →