cena zárubně drevena oblozková zarubeň

Cena zárubně

Cena zárubně je závislá, stejně tak jako u ceny interiérových dveří, na vašich požadavcích a očekávání od vzhledu a funkčnosti zárubní. Zárubeň lze pořídit do tisíce korun, ale také za desítky tisíc. Záleží na tom, co konkrétně chcete a co potřebujete.

Pokud se jedná o zárubně, často se tím myslí obložkové zárubně a převážně pak dřevěné obložkové zárubně. Velmi populární je také obklad kovové zárubně, zvaný OKZ. Ten se hodí tam, kde nemáte jinou možnost, než ponechat starou kovovou zárubeň nejčastěji při rekonstrukci. 

Cena zárubní je závislá především na konstrukci zárubně, na použitém konstrukčním a u dřeva pak také na povrchovém materiálu.

Konstrukce zárubně

Konstrukce zárubně je dána tím, kam zárubeň umisťujete. Může být buď rámová, kde ji umisťujete do začištěného stavebního otvoru nebo obložková, kde chcete zakrýt nevzhledný stavební otvor. 

Rámové zárubně jsou v případě těch dřevěných dražší, především proto, že se vyrábějí z masivního dřeva a používají se zřídka, jen pokud nemůže být použitá obložková zárubeň.

U hliníkových a ocelových zárubní je to naopak a obložky jsou dražší než zárubně rámové konstrukce, protože je u nich použito menší množství materiálu.

Materiál zárubně

Velké cenové rozdíly jsou dané konstrukčním materiálem. Nejlevnější jsou zpravidla klasické ocelové zárubně pro zazdění nebo do sádrokartonu. Ty lze pořídit při štěstí i kolem tisíce korun. Nevýhodu je nutnost jejich zazdění a tím i nepřesnost, fádní vzhled a nutnost finálního nátěru před používáním. Lze je zakoupit za příplatek přes tisíc korun v požadované barvě, ale vzhledem k tomu, že k zabudování dochází ve fázi hrubé stavby, je vysoké riziko, že se barva poškodí a stejně se nakonec budou natírat. Výhodou je celková vyšší odolnost oproti dřevu. 

Další variantou jsou obložkové kovové zárubně pro dodatečnou montáž. Fungují stejně jako dřevěné zárubně, jen jsou odolnější. Dodávají se v konečném nátěru dle vzorníku RAL a obloží se jimi stavební otvor. Výhodou je právě to, že se montují až daleko po fázi hrubé stavby, obloží stavební otvor, a proto celkově lépe vypadají. Nevýhodou je vyšší cena kolem pěti tisíc. 

Další variantou konstrukce je hliník. Hliníkové zárubně jsou velmi vzhledné, a navíc vhodné do vlhkých prostor jako jsou bazény. Cena hliníkových zárubní však začíná v případě obložek nad deseti tisíci korun. Podobně je tomu u designových skrytých zárubní, které jsou také vyráběny z hliníku, a kterým se věnujeme v detailnějším článku.

Atypické rozměry zárubně

Další roli v ceně hrají atypické požadavky. S nimi cena roste. Někteří výrobci, jako Sapeli jsou flexibilnější a příplatky jsou minimální. Jedná se například o: protipožární úpravu, atypický rozměr, přípravu na speciální panty, moderní spojení zárubní na tupo, širší límce, užší límce nebo protihluková úprava pomocí více polodrážek.

Závěrem

Cena zárubně je dána vašimi požadavky. Je proto vhodné se o jejich účelu poradit s odborníkem, který vám zajistí, aby zárubně plnily svůj účel a zároveň byly za rozumnou cenu.

Sdílet tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
renovace dvere nater

Renovace dveří

Renovace interiérových dveří je možnost, jak udělat ze starých dveří „nové“, když opravujeme, renovujeme byt a nemůžeme nebo nechceme koupit nové vnitřní dveře. Jaké jsou …

Číst dále →
cena dřevěné obložkové zárubně na pokos

Cena dřevěné obložkové zárubně

Cena dřevěné obložkové zárubně je závislá především na použitém vnitřním materiálu, na povrchové úpravě, šíři stěny, na tvarovém provedení zárubně a v neposlední řadě také na …

Číst dále →
neviditelne zarubne

Skryté dveře a zárubně

Skryté zárubně (jinak také neviditelné) naplňují sny všech architektů a designerů o moderním bydlení a čistých liniích. Konstrukce této zárubně může být zabudována do zdiva nebo …

Číst dále →
rychlost

Termín výroby a dodání dveří

Termín výroby a dodání dveří je vždy různý. Když stavíme dům nebo provádíme rekonstrukci či opravu bydlení, je pro nás čas vždy důležitý. Většinou máme …

Číst dále →
bezfalcové dveře interiérové

Bezfalcové dveře

Bezfalcové neboli bezpolodrážkové dveře mají křídlo v jedné rovině se zárubní. Tvoří tedy jednoduchou a čistou linii, která se hodí do mnoha interiérů. Bezfalcové dveře – …

Číst dále →
interierove dvere sapeli 54

Jak vybrat dveře

Stavíte a trápíte se výběrem zařízení, které do domu a bytu potřebujete? Jak vybrat dveře není výjimkou. Ale není to složité, stačí si uvědomit základní …

Číst dále →